Čeští poslanci v Evropském parlamentu mají možnost zvát pravidelně zástupce samospráv, škol, institucí, organizací i občanských iniciativ do sídla Evropské unie. V krátké návštěvě se seznamují s fungováním evropských struktur, s možnostmi našich poslanců ve směru k dění v České republice. Na pozvání europoslankyně Michaely Šojdrové se letošní cesty zúčastnila starostka Třeboně Terezie Jenisová.
Exkurze v Evropském parlamentu
Evropskou unii a potažmo Brusel Češi vnímají často jako instituci a místo, odkud k nám proudí řada nařízení, které člověku komplikují život. Dostanou se tyto názory až na půdu Evropského parlamentu?
„V Bruselu jsou naše postoje dobře známy. Každá země EU se dlouhodobě nějak prezentuje a je dle toho i vnímána. Bohužel Česká republika má spíše nálepku kverulanta, který ani zdaleka nedokázal uchopit všechny příležitosti, které členství v EU skýtá. Co se legislativy týká, na půdě Evropského parlamentu se tvoří 70 procent norem, které jsou platné pro všechny členské země, 30 procent zbývá na vlastní národní normotvorbu. Kdybychom vytvořené normy prostě přejali a nesnažili se je za každou cenu “předělat k obrazu svému”, ušetřili bychom si mnoho práce a problémů a následně i zbytečné agendy, která z těchto našich výtvorů plyne. Statisticky dáno, od ukončení druhé světové války měly proběhnout již dva významné válečné konflikty. Je velkou zásluhou právě EU, že již více než 70 let žijeme v míru. Dobrých důvodů, proč být součástí EU je však mnohem více a ty ekonomické rozhodně nepatří k jediným důležitým.“
Jak naopak vnímá EU nás, Českou republiku?
„Bohužel ne příliš pozitivně. Česká republika se v době vyjednávání o přistoupení k EU a následně též o pozicích, které budou naši lidé v EU při jednotlivých institucích zastávat, projevila jako velmi slabý hráč. Ruka páně byla otevřená a my jsme měli šanci obsadit významné posty. Získali jsme však jen zlomek toho, co se podařilo dalším státům, třeba stejně velkým, ale mnohem lépe připraveným a soustředěným na jednotlivá témata. Stalo se “dobrým” zvykem, že úředníci z ministerstev, kteří mají na starost různé evropské agendy, na pravidelných jednáních v Bruselu téměř nevystupují a utíkají z nich předčasně, aby stihli ještě nějaké ty nákupy belgických pralinek či oblíbených značek piva. To nám samozřejmě kredit nezvedá. Na druhou stranu pracuje v evropských institucích řada velmi schopných Čechů s upřímným zájmem o unijní problematiku, kteří jsou všeobecně známi a respektováni. Naštěstí i většina českých europoslanců mezi ně patří.“
Odráží se naše domácí politika i v politice Evropského parlamentu?
„Europoslanec je ve své rodné zemi zvolen do Evropského parlamentu za určitou stranu. Jakmile získá “evropský” mandát, stává se členem jedné z osmi velkých politických stran a za ni i po celou dobu svého působení v EP vystupuje. Největší stranou je Evropská lidová strana s 216 poslanci z celkových 751 poslanců EP. Z našich k ní přísluší poslanci zvolení za TOP 09 či KDU-ČSL. Její záběr je ale široký, neboť tu s nimi je např. maďarský premiér Viktor Orbán. Europoslanci pracují ve výborech, které jsou poradními orgány EP a kde se připravují všechna významná rozhodnutí. Europoslanců je tedy 751, překvapivě jsou však daleko domluvnější. Je to jednak díky důkladné přípravě jednotlivých témat ve výborech a též díky velmi krátkému limitu, který mají na své vystoupení na plénu. Je to právě a jen jedna minuta. Není zde prostor pro prázdné a zbytečné “tlachání”, jak to známe z našeho parlamentu. A už vůbec ne na vzájemné urážení a napadání. Diskuse v Evropském parlamentu je velmi věcná a kultivovaná."
Původně měl Jihočeský kraj své zastoupení přímo v Bruselu. Dnes tomu tak není. Mohou být českým obcím nějak europoslanci nápomocni?
„Pravidelné setkávání s našimi europoslanci je důležité a prospěšné. Jsou to většinou lidé, kteří se vypracovali od píky. Začali komunální politikou, přes krajskou a národní úroveň “doputovali” až do Bruselu. Mají tedy velký nadhled, znají problémy, které doma řešíme, i zvenčí, a k tomu disponují zajímavými kontakty. Navíc jde o lidi velmi otevřené a solidární, kteří považují za samozřejmost pomáhat své zemi a jejím obyvatelům. A to jak obecně, tak i konkrétně v případě různých záležitostí měst a obcí, s jejichž zástupci se při své práci potkávají.“
Co považujete za nejužitečnější část cesty?
„Cesta do Bruselu mne přesvědčila o nezbytnosti být součástí Evropské unie. Pokud nechceme být druholigovou zemí, která je navíc neustále v hledáčku bližších i vzdálenějších totalitních či polototalitních mocností, budeme muset zatnout zuby a sem tam zkousnout, co se nám nelíbí. Ochrana, bezpečí, prosperita a široké možnosti uplatnění ve všech oblastech života za to České republice bezesporu stojí!“
Starostka Třeboně Terezie Jenisová s europoslankyní Michaelou Šojdrovou
Pozn.: Volby do Evropského parlamentu se konají každých pět let. Naposledy v ČR proběhly v květnu 2014. Bojovalo se o celkem 21 mandátů. Byli zvoleni 4 poslanci za ANO, 4 za TOP 09 a STAN, 4 za ČSSD, 3 za KSČM , 3 za KDU-ČSL, 2 za ODS a 1 za Strana svobodných občanů. Komisařkou za Českou republiku je od 1. listopadu 2014 Věra Jourová.
Důležité novinky z radnice
Rada města Třeboně schválila využití Aktivity Parku pro dvě akce, které se uskuteční 31. května. Prvním z žadatelů je spolek Iniciativa Pivoňka, který žádá o prostory Aktivity Parku pro konání akce Český Pohár - Závody na Freestyle koloběžkách.Rada města Třeboně schválila pronájem parku na dobu od 8.00 do 16.00 za 5 tis. Kč. Spolek Iniciativa Pivoňka je pořadatelem akce ve spolupráci se společností Scootering s.r.o. Závody na Freestyle koloběžkách jsou určeny pro širokou veřejnost. Kategorie budou v profi třídě i úrovni amatérů, a to pro věkovou skupinu 9 až 18 let. Předpokládaný počet účastníků je odhadován mezi 80 až 100 osobami. K akci bude doprovodný program zaměřený pro rodiny s dětmi.
Druhým žadatelem jsou Slatinné lázně Třeboň, které žádají o prostory Aktivity Parku za účelem upořádání akce Buday Team - exhibice "It´s time to skate". Jedná se o jedinečnou show v podání českých skate and scoot mistrů. Exhibice se bude konat v době od 16.30 do 18.00. Akce bude součástí celodenního programu Slatinných lázní Otevírání lázeňské sezony 2025. Rada města Třeboně schválila výpůjčku i pro tuto akci.
Více informacíRada města schválila poskytnutí finančních darů pro dva sbory dobrovolných hasičů ve výši 20 tis. Kč. Prvním žadatelem o finanční podporu je SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Třeboň. Tento sbor žádá o poskytnutí finanční podpory na uspořádání akce Den otevřených dveří na hasičské stanici v Třeboni. Den otevřených dveří se bude konat 16. května 2025, členové hasičského sboru v rámci této akce předvedou historickou i současnou techniku, výstroj a výzbroj členů a ukázky práce hasičů. Od města Třeboně obdrží 10 tis. Kč.
Druhým žadatelem je SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Stará Hlína. Sbor žádá o poskytnutí finančního příspěvku na uspořádání akce Oslava 120. výročí založení SDH Stará Hlína. Akce se bude konat 17. května 2025. V rámci této akce se uskuteční slavnostní průvod s dechovou kapelou, kladení věnce k pomníku padlých, ukázky hasební techniky a setkání s představiteli okolních hasičských sborů. Od města putuje na akci dar ve výši 10 tis. Kč.
Více informacíMěsto Třeboň obdrželo žádost o poskytnutí finanční podpory od Nadačního fondu jihočeských olympioniků o poskytnutí finanční podpory. Žádají o podporu své činnosti v podobě humanitární podpory bývalých sportovců s trvalým bydlištěm na Třeboňsku, kteří reprezentovali stát na olympijských hrách nebo na jiných světových a evropských sportovních soutěžích. Konkrétně podporu pro pana Václava Vochosku a pana Václava Jindru. Podpora bude slavnostně předána v květnu 2025 za účasti zástupců města Třeboně a Jihočeského kraje. Rada města schválila poskytnutí finanční částky ve výši 40 tis. Kč s tím, že bude rozdělena rovnoměrně mezi oba sportovce.
Více informací