15. 05. 2018

Na litevské vlně

Rok 2018 je pro Třeboň ve znamení litevské spolupráce. Není tomu náhodou, protože Česká republika má s Litvou mnoho společného. V lednu se uskutečnil Litevský den v Třeboni za přítomnosti zástupců litevského velvyslanectví i samotného velvyslance Edvilase Raudonikise. V březnu byli zástupci Třeboně pozváni na oslavu 100. výročí obnovení litevské státnosti v Praze a v dubnu proběhla návštěva partnerského města Utena. Spolupráce s litevským velvyslanectvím by měla pokračovat i nadále. V letošním roce by se mohla uskutečnit ještě další společná akce.

Do Litvy se v posledním týdnu v dubnu vydala šestičlenná delegace zástupců Třeboně pod vedením starostky Terezie Jenisové a místostarosty Zdeňka Mráze. Nutno podotknout, že cesta do partnerské Uteny je dlouhá bezmála 1300 kilometrů, tudíž na cestě tam a zpět strávíte dva dny. I přes tuto vzdálenost jsme si velmi blízcí.

Delegace byla přivítána s tradiční litevskou vřelostí a pohostinností. Na programu byla prohlídka města, návštěva radnice a školy Krašuonos progimnazija, která již více jak dvacet let spolupracuje s třeboňskou ZŠ Na Sadech. Vedení přiblížilo historii i současnost školy a probíhající projekty, do kterých je zapojena.

Čeština, litevština, angličtina i ruština zněly utenskou radnicí při setkání se starostou Alvydasem Katinasem, místostarostou Vidmantasem Valinčiusem a novináři. Vedení Třeboně vyzdvihlo dlouholetou úspěšnou spolupráci mezi oběma městy a odpovídalo na dotazy od novinářů. 

V Uteně i při jednodenní návštěvě hlavního města bylo zřejmé, jak jsou si naše národní historie v mnohém podobné a jak jsme si blízcí. Vilnius okouzlil svou jednoduchostí, skloubením historie a moderního pojetí, množstvím církevních staveb i celkovou uvolněnou atmosférou.

Poslední den v Uteně byl nabitý. Ráno proběhlo setkání se zastupiteli a bývalým starostou Petrasem Galiauskasem, který stál u počátku partnerství. Shledání po tak dlouhých letech bylo nejen pro něho, ale i pro místostarostu Zdeňka Mráze velmi emotivní. Následovala návštěva společnosti Utenos trikotažas, která je proslulá textilní výrobou. Zavítali jsme do historického muzea, moderní veřejné knihovny A. ir M. Miškiniai, kulturního domu a kreativního centra Taurapilis i na sportovní stadion Utenis. Ve všech zařízeních se delegaci dostalo vřelého přijetí, prohlídky se nesly v přátelském duchu a byla možnost domluvit kroky další spolupráce. Návštěva jednotlivých institucí a samotného města dokazuje, jak rychle a úspěšně se Utena rozvíjí.

V uplynulých letech Litevci často přijížděli do Třeboně s tím, že se u nás chtějí co nejvíce naučit a inspirovat. Evropská unie Litvu vnímala jako zaostalý region, a tak jí byly dány k dispozici dotační prostředky ve velkých objemech. Politici, podnikatelé i občané jich důsledně využívali jak k cestování a poznávání Evropy i světa za jejími hranicemi, tak k budování dopravní  infrastruktury a občanské vybavenosti na všech úrovních. Litva se začala rychle rozvíjet a vyspěla. Dnes můžeme s jen mírnou nadsázkou konstatovat, že Češi se v mnohém mají co učit od Litevců.

Partnerství s Utenou se za léta spolupráce vyvinulo v krásné a upřímné přátelství, které se každým dalším setkáním prohlubuje. Společně strávené chvíle s litevskými přáteli jen potvrdily, jak velké je pouto mezi oběma městy.

Aktuální informace

Důležité novinky z radnice

Muzeum města Třeboně se připravuje na znovuotevření

Město Třeboň se pustilo v průběhu roku 2024 do rekonstrukce budovy č. p. 1 na Masarykově náměstí. V budově staré radnice sídlilo Muzeum města Třeboně, které pro město provozuje Spolek přátel Třeboně. Před rekonstrukcí bylo potřeba vše pečlivě zabalit, vypůjčené exponáty vrátit vlastníkům a odstěhovat do náhradních prostor vše, co rekonstrukci překáželo. Spolek přátel Třeboně našel své náhradní ubytování v nebytových prostorách budovy Domu s pečovatelskou službou, který se spolku zalíbil natolik, že tam již zůstal natrvalo.

Rekonstrukci máme úspěšně za sebou, a tak se začalo postupně pracovat na návratu života do budovy č. p. 1. V druhém patře vznikla nová Galerie města Třeboně, která nyní hostí výstavu Třeboňský odkaz. 

V muzeu je již také živo, jelikož zde finišují práce na znovuotevření muzea. Město ve spolupráci se spolkem vybrali exponáty k výpůjčkám a uzavřely se smlouvy k tomu určené. Vzniká zde i zcela nová expozice věnovaná historii lázeňství. Pro instalaci vypůjčených exponátů bylo krom smluv o výpůjčkách rovněž zajistit pojištění pro jejich transport. Rada města v rámci tohoto jednání schválila smlouvu pro jednorázové pojištění na tuto oblast.

Zároveň bychom vás rádi tímto pozvali na slavnostní otevření Muzea města Třeboně, které se uskuteční 14. května od 17.00 v budově Muzea a Galerie města Třeboně v č. p. 1.  

Více informací

Třeboň žádá o dotaci pro klubovnu v DPS

Rada města schválila podání žádosti o dotaci z dotačního titulu Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Obec přátelská rodině a seniorům. Uvedený dotační program je zaměřen na podporu budování komunity a sousedského života v obci. Cílem je podpora mezigeneračního propojování jak dětí, mladistvých, dospělých, tak i seniorů a osob se zdravotním postižením.

V rámci projektu by došlo k modernizaci a zútulnění klubovny v budově DPS Chelčického 2. Tato klubovna je v současnosti využívána různými spolky pro svou činnost, ale také seniory z okolních DPS i na akce v rámci Projektu Senioři. Nově by byl prostor zpřístupněn také dětem a dospívajícím nebo maminkám s malými dětmi. V případě úspěšné žádosti bude projekt zrealizován do konce tohoto roku a určitě vás o něm budeme informovat.

Více informací

Třeboň získala podporu od Nadace Jihočeské cyklostezky

Radní města schválili přijetí grantu od Nadace Jihočeské cyklostezky ve výši 15 tis. Kč. Peníze jsou určeny na realizaci projektu Třeboňská šlapka 2025. Město Třeboň je jedním ze zakladatelů a dlouholetým partnerem nadace. Cílem nadace je koordinace a podpora cyklistiky v Jihočeském kraji a mezi její hlavní činnosti patří správa a údržba stávajících cyklostezek, jejich prodlužování a podpora vzniku nových úseků, údržba a obnova značení, instalace mobiliáře na cyklostezky, vydávání cyklomap atd.

Třeboňská šlapka je tradiční cyklistická jarní akce k zahájení cyklistické sezóny Letošní ročník se uskuteční v sobotu 17. května. Tentokráte navíc nepůjde o zahájení cyklosezóny jen na Třeboňsku, ale díky dohodě s nadací půjde o zahajování pro celý Jihočeský kraj.

Na tuto událost vás srdečně zve město Třeboň.

Více informací