Výsledek hledání

Zavřít

Facebook

Aktuality města

15. 01. 2018

Litevský den v Třeboni

Na základě spolupráce města Třeboně s Litevským velvyslanectvím v Praze a zároveň partnerství s litevskou Utenou (od roku 1994) se v Třeboni ve čtvrtek 18. ledna uskuteční litevský den. Hlavním bodem programu bude promítání filmu Ekskursanté „VÝLETNICE“. V dopoledních hodinách ho uvidí žáci základních škol a gymnázia. Film Ekskursanté byl natočen v roce 2013 podle skutečného příběhu. Když byla Evropa po druhé světové válce rozdělena do dvou částí, Litva se ocitla na východní straně železné opony. V padesátých letech pak byly stovky tisíc Litevců deportovány do gulagů v Sovětském svazu. Příběh pojednává o jedenáctileté osiřelé dívce Mariji, která unikne z deportačního vlaku a vydává se na 6000 kilometrů dlouhou cestu zpět domů do své vlasti.

Od 18:00 hodin se bude film „VÝLETNICE“ promítat pro širokou veřejnost. Po jeho skončení budou mít diváci možnost diskutovat s velvyslancem Litevské republiky panem Edvilasem Raudonikisem. Mimo jiné mluví perfektně česky. Bude připravena také ochutnávka litevského vína a občerstvení. Všechna filmová promítání jsou zdarma.

Ve foyer Divadla J. K. Tyla bude k vidění výstava mapující více než dvacetiletou spolupráci třeboňské základní školy Na Sadech s litevskou školou Utenos Krašuonos progimnazija.

U příležitosti litevského dne v Třeboni budou obě lázeňské restaurace svým hostům nabízet litevské menu. Restauraci Adéla v Bertiných lázních bude možné 18. ledna od 11:00 do 14:00 hodin ochutnat následující pokrmy: plněná vejce / žampionová polévka / smažený kapr s karamelizovanou cibulkou a rajčaty, bramborová kaše / borůvkový knedlík se zakysanou smetanou. Hosté Restaurace Harmonie v lázeňském domě Aurora mohou ve dnech od 18. do 28. ledna ochutnat následující menu: šaltibarščiai (růžová studená polévka z červené řepy) / kepsnys (krkovička) přelitá cibulovo-houbovou omáčkou, podávaná se škvarkovým bramborákem a jako dezert blynai (palačinky přelité ovocným rozvarem, zdobené šlehačkou).

Litevský den je sponzorován Litevským velvyslanectvím v Praze, městem Třeboň a Slatinnými lázněmi Třeboň s.r.o.


«Související odkazy

Partnerství