Jan Černý z Vinoře

          Rožmberské dominium bylo značným majetkovým a hospodářským celkem v zemích Koruny české. Během ekonomického vrcholu v druhé polovině 16. století se jeho území rozprostíralo na převážné části českého jihu, přesahovalo do středu Čech i za zemskou hranici do Rakous a obsahovalo oddělené ekonomické enklávy na Moravě i ve Slezsku. Takto rozsáhlou strukturu spravoval velký počet úředníků a jedním z nich byl Jan Černý z Vinoře – hejtman na několika panstvích (mj. Vimperk, Nové Hrady, Třeboň), posléze purkrabí ve Strakonicích. PhDr. Jaroslav Čechura podrobně zkoumal Černým vlastnoručně psané listy a jako badatel poprvé analyzuje tohoto muže ve službách Rožmberků a jejich dominia.

          V knize Jan Černý z Vinoře (cca 1520 – 1585/6) – svět rožmberského úředníka po polovině 16. století nejprve objasňuje jeho původ - budoucí hejtman se zřejmě narodil ve vsi Vinoř (nyní městská část Praha-Vinoř) a přes neúplnost archivních pramenů autor tuto možnost považuje za pravděpodobnou. V dalších kapitolách popisuje ekonomické, společenské a sociální reálie, související s hejtmanovou činností a navíc i záležitosti právního charakteru, které dokazují Černého přepjaté vnímání vlastní cti. Zároveň vyvrací tradované mýty o respektované hierarchii tehdejší stavovské společnosti – viz půhon (soudní žaloba) ke komornímu soudu vůči Petru Vokovi z Rožmberka, se kterým se Jan Černý z Vinoře lidsky ani společensky neshodoval.   

          Středobodem knihy jsou informace, kterými autor dokládá Černého sebevědomí vůči majitelům panství, asociace ohledně Jakuba Krčína z Jelčan i Mikuláše Rutarda z Malešova, organizační a obchodní talent i principiální neměnnost uvažování ohledně vlastního prospěchu. Příkladem je mj. analýza hejtmanovy služby (zároveň spravoval statek Drslavice a panství Vimperk) současně dvěma pánům -Jáchymovi z Hradce a Vilému Vokovi z Rožmberka, popř. sdělení o zájmech pána z Růže, které se během Vilémova vojenského tažení do Uher týkaly tamního hovězího dobytka vhodného do chovů na rožmberském dominiu.

          Autor svůj stylisticky vytříbený text prokládá mnoha dobovými citacemi z listů psaných Černým i dalšími lidmi, které dokazují jeho důkladnou orientaci v archivních pramenech, ve čtenářích vzbuzují pocit osobní přítomnosti v předbělohorské době a seznamují je s květnatou staročeštinou. Jako „sporné“ se jeví použití současných slovních obratů - v 16. století bylo v buchalterii (účtárně) rožmberského dominia pravděpodobně technicky nemožné spolu s penězi předávat „výplatní pásky“.

Knihu Jan Černý z Vinoře (cca 1520 – 1585/6) – svět rožmberského úředníka po polovině 16. století doplňují černobílé fotografie lokalit, kde hejtman působil, dobové korespondence a map i plánů. V informativně bohaté publikaci tak PhDr. Jaroslav Čechura popsal život a kariéru muže z 16. století, kdy velký majetkový a hospodářský celek byl spravován pouze pomocí brku, inkoustu, papíru a jezdeckého koně - Janu Černému z Vinoře se o digitalizaci úřadování nesnilo…                                            

PhDr. Jaroslav Čechura: Jan Černý z Vinoře (cca 1520 – 1585/6) – svět rožmberského úředníka po polovině 16. století, ISBN 978-80-88030-87-4, 176 str., 1. vyd., Bohumír Němec – nakladatelství a vydavatelství Veduta, České Budějovice – rok 2024.


Zpět na celé vydání

Aktuální informace

Důležité novinky z radnice

Zrušení dnešního koncertu Marie Rottrové

Dnešní (11. dubna 2025) koncert Marie Rottrové v KKC Roháč z důvodu nemoci zrušen a přesunut na 30. dubna 2025. Vstupenky zůstávají v platnosti! Více informací

Výběrové řízení - administrativní pracovník/pracovnice

Město Třeboň vyhlašuje výběrové řízení na pozici "administrativní pracovník/pracovnice". Podrobnosti zde Více informací

Výběrové řízení - referent(ka) stavebního řádu

Město Třeboň opakovaně vyhlašuje výběrové řízení na pozici referenta/referentky stavebního řádu. Nabízíme pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup možný ihned. Podrobnosti zde Více informací