Již pošesté se 9. října 2017 v třeboňské Besedě konalo Fórum Zdravého města Třeboň. U stolů, které reprezentují okruhy života ve městě, se každý účastník může vyjádřit k prioritám, jimiž se má město v následujícím období zabývat. Cílem je získat co nejširší zpětnou vazbu k rozvoji města. Třeboň je součástí Národní sítě Zdravých měst ČR od roku 1994. Fórum probíhá jednou ročně v desítkách míst České republiky. Pravidla a celý postup je nastaven přesně v souladu s doporučením národní sítě.
Do Besedy přišlo v letošním roce zhruba 70 diskutujících. Z jejich debaty vzešly priority, které byly následně zařazeny do ověřovací ankety. Anketní lístky byly dostupné na podatelně městského úřadu, v Turistickém a informačním centru na Masarykově náměstí, městské knihovně, na poště a na webu města. Smyslem ankety je ověřit témata vybraná při fóru a zjistit, která vidí občané jako nejdůležitější. Zájemci se mohli vyjádřit do 3. listopadu.
Celkem bylo shromážděno 267 anketních lístků (9 lístků bylo vyhodnoceno jako neplatných z důvodu zaškrtnutí více možností – pravidla povolují maximálně dvě zaškrtnuté priority).
Mezi tak zvaně ověřené se dostalo těchto osm priorit:
Starostka Terezie Jenisová shrnuje: „Občané opět prokázali, že mají o své město živý zájem. Priority z fóra, které následně ověřila anketa, zrcadlí pestrý život města Třeboně a někdy drobnější, jindy větší problémy s ním spojené. Třeboň je komfortním a atraktivním místem pro své obyvatele i návštěvníky města. Právě s jeho velkou návštěvností zejména po čas sezóny jsou spojeny četné priority z fóra. Některé požadavky - jako třeba problematiku nedostatku lékařů, resp. požadavek rozšířit spektrum odborných lékařů - můžeme řešit jen stěží. Na vině je nedokonalý systém zdravotní péče, s jehož správným a efektivním nastavením bojují zatím bezúspěšně všechny polistopadové vlády. Letošní fórum prokázalo velký zájem mladé generace. Vítězná priorita – zřídit sportovně relaxační zónu u internátu – se plně potkává s naším záměrem, který v dané lokalitě máme. Pracovat samozřejmě budeme na řešení všech ověřených priorit.“
Zpětnou vazbou jsou i tak zvané pocitové mapy. Ty přináší možnost zapojit občany do sběru informací a názorů na lokalitu, ve které bydlí. Pocitová mapa Třeboně vznikla během Fóra Zdravého města 2017. Z výsledků jsou patné následující závěry: největší dopravní nebezpečí je vnímáno po celé hlavní trase centrem města, tj. počínaje ulicí Táboritská až směrem Na Kopeček. Dále je jako velmi nebezpečný vnímán přechod pro chodce přes silnici I/34 ulicí Daskabát. Největší nebezpečí kriminality lidé vnímají v okolí vlakového nádraží. Termín „tady to nežije“ byl zaznamenán zejména v blízkosti středních škol a v městské části Na Kopečku. Naopak jako místo s příjemným prostředím byla lokalizována oblast Lázní Aurora, zámecký park a pláž rybníka Svět. Jakou zanedbanou oblast přítomní označovali nejčastěji oblast vlakového nádraží a přilehlého okolí.
Výsledky byly předloženy 29.11.2017 Radě města Třeboně a dne 18.12.2017 Zastupitelstvu města Třeboně.
Jednotlivým prioritám byli přiděleni garanti:
rozšířit spektrum odborných lékařů – T. Jenisová, D. Čermáková
zřídit sportovně relaxační zónu u internátu – J. Pindroch, P. Hajna
řešit problematiku cyklistů – V. Školka, P. Zajíček
zajistit možnosti studentských slev (kino, divadlo, apod.) – A. Seberová, M. Kajerová
více podporovat mladé rodiny s postiženými dětmi – D. Čermáková, G. Marešová
vybudovat více veřejných WC – Z. Mráz, P. Hajna
rozšířit kamerový systém – V. Školka, K. Zwicker
vybudování tras pro in-line bruslení – P. Hajna, B. Jirák
V následujícím roce se město bude řešením těchto problémů zabývat a zastupitelstvu bude předložena zpráva o činnosti v této věci.
Všechny problémy formulované během Fóra Zdravého města jsou každoročně ZDE: Plán zdraví a kvality života na rok 2018 Následuje přehled řešení výše uvedených problémů, tak jak se jim během roku 2017 věnovali schválení garanti.
zpracovány do Plánu zdraví a kvality života aktuálního na následující
kalendářní rok.
Rozšířit spektrum odborných lékařů - Garanti: Terezie Jenisová, Dagmar Čermáková
Nejvýznamnějším a nejdůležitějším atributem našeho života je naše zdraví, o které bychom měli nejenom osobně dobře pečovat, ale mít také možnost se obrátit na kvalitního lékaře. Zájem každého člověka je proto zaměřen na dostupnost lékařské péče v místě bydliště. A tento dobrý počin se v Třeboni povedl uskutečnit a spektrum odborných lékařů se rozšířilo.
Třeboňské hotely Svět a Regent prošly určitými změnami, které dopomohly k rozšíření spektra odborných lékařů. Málo využívané prostory v hotelech byly postupně přestavěny pro potřeby lékařů. V hotelu Svět má svou ordinaci v rámci Centra komplexní medicíny MUDr. Eva Klimešová se zaměřením na vnitřní lékařství, revmatologii, homeopatii a termoregulační diagnostiku. Dále zde fungují ordinace MUDr. Jaroslava Myšáka a MUDr. Adama Chaloupky, kteří se zabývají stomatologickou péčí.
Od počátku měsíce srpna 2018 zahájila svůj provoz chirurgická ambulance v Hotelu Regent v Třeboni. Zajišťuje ji MUDr. Jaroslav Balcar, který v uplynulém roce již působil v objektu Lázní Aurora. Ordinace je umístěna v přízemí budovy a parkování je možné hned vedle objektu. V ambulanci provedou nejen diagnostiku, ale též objednání na konkrétní termín, disponují také chirurgickým sálkem. Je zde možné provádět vyšetření a ošetření úrazu skeletu, ošetření ran, převazy, vyšetření břicha, odstranění kožních útvarů, operaci lupavých prstů, karpálních tunelů, ošetření spálenin a další. V ambulanci je možné se objednat na operaci kýly, žlučníku, chronické apendicitidy a k dalším zákrokům. Do budoucna se počítá i s mamární poradnou.
V Hotelu Regent lze nalézt též pracoviště rentgenu a ultrazvuku, které zajišťují dva lékaři – MUDr. Radim Zeman a MUDr. Šárka Koutná. V tomto hotelu se budou navíc v jedné ordinaci střídat lékaři, specialisté různých zaměření – ortopedie zajištěná MUDr. Vierou Muškovou, dermatovenerelogie pak MUDr. Vendulou Jindrovou, neurologie MUDr. Vlastimilem Vaňkem a urologie MUDr. Janem Rybkou a MUDr. Karlem Horáčkem. Kromě těchto ordinací začal na Poliklinice v Třeboni ordinovat nový chirurg MUDr. Zbyšek Urban, který kromě chirurgické praxe má navíc cévní poradnu.
Lze konstatovat, že postupem doby došlo k rozšíření spektra odborných lékařů fungujících v Třeboni, a to v dobře dostupném objektu, kam mohou občané města i okolí přijet vozem, které snadno zaparkují v blízkosti na velkokapacitním parkovišti, přístupy jsou zde bezbariérové a doprovod pacientů nalezne zázemí v kavárně hotelu Svět. Majitelé holdingu KOH-I-NOOR, kterým patří tyto dva hotely, mají v úmyslu tento koncept i dále rozšiřovat.
A to jako doposud za intenzivní spolupráce města Třeboň, popř. jeho slatinných lázní, Nemocnice Jindřichův Hradec, zdravotních pojišťoven a lékařů.
Zřídit sportovně relaxační zónu u internátu - Garanti: Josef Pindroch, Pavel Hajna
Město Třeboň v roce 2016 odkoupilo od společnosti Teplospol, a.s. Jindřichův Hradec budovu bývalé kotelny U Trojice. Areál tvoří kromě vlastní budovy navazující pozemky o celkové výměře 4.927 m2. Svou polohou (v docházkové vzdálenosti na vlakové a autobusové nádraží, blízkost škol a internátů, okolní zástavba bytovými domy a rodinnými domy) se areál nabízí k využití pro zábavu, sport a relaxaci.
Na základě požadavků „mladých,“ vznesených na FZM v roce 2017 tento areál splňuje podmínky pro realizaci sportovně – relaxačního a zábavného centra. Budoucí areál by měl sloužit jako centrum pro mládež, kde by tato skupina našla zařízení pro volnočasové aktivity kulturního, sportovního i zábavného charakteru. Své zázemí zde najdou i maminky s dětmi.
Součástí areálu bude jednak stávající budova, která bude přestavěna na multifunkční zařízení - společenský multifunkční sál s technickým a hygienickým zázemím a barový sál pro občerstvení. Ke stávající budově se plánuje přístavba kuželny s příslušným zázemím, která bude mít parametry pro soutěže nejvyšší úrovně.
Ve venkovním prostoru je navržen letní amfiteátr s možností posezení u ohniště, skatepark, workout, horolezecká stěna a pro maminky s dětmi pohybové herní prvky.
Areál bude přístupný pro automobily s dostatečnou parkovací kapacitou, cyklostezkou i komunikací pro pěší.
Předpokládáme, že realizací tohoto areálu si každý příznivec sportu, aktivní zábavy a kultury najde své uplatnění.
Městská policie Třeboň si je také dobře vědoma problematiky cyklistiky a věnuje jí zásadní pozornost. V rámci každodenních směn je pozornost strážníků zaměřena především na dodržování zákazu jízdy po chodnících, osvětlení cyklistů a povinné vybavení, především přilby. Tyto kontroly probíhají v oblastech vysokého výskytu cyklistů. Jako jedno z nejproblematičtějších se jeví průjezd cyklistů Jindřichohradeckou bránou průchodem určeným pro chodce, dále vysoké množství cyklistů v sezónních měsících v Pěší zóně a komunikace sloužící k dopravě mladých cyklistů do místních škol. Právě na uvedené jevy se strážníci zaměřili a vedle preventivního působení závažnější přestupky řešili i uložením sankcí.
Důležité novinky z radnice
Na sobotu 14. září jsme si pro vás připravili ve spolupráci s partnerským okresem Freyung-Grafenau jednodenní výlet do ČESKO - BAVORSKÉHO POMEZÍ. Navštívíte Prachatice a jejich muzeum s unikátní expozicí Zlaté stezky, po které se dopravovala sůl a která tak historicky fungovala jako spojnice našich regionů. Z Prachatic se bude pokračovat do Bavorska, kde v Neuschönau navštívíte Stezku korunami stromů. Prodej zájezdu je otevřen od 22. srpna v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí.
Více informací