Stavbu garáže je nutno územně i stavebně posoudit. Pro posouzení zda stavba vyžaduje územní rozhodnutí o umístění stavby a stavební povolení nebo územní souhlas a ohlášení stavby, je rozhodující zastavěná plocha navrženého stavebního záměru. Formuláře příslušných žádostí jsou k dispozici na všech stavebních úřadech a na webových stránkách Města Třeboň.
K žádosti o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby se dokládá předepsaná dokumentace zpracovaná autorizovanou osobou a doklady dle § 3 vyhlášky č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení, veřejnoprávní smlouvy a územního opatření. Základem je situace na podkladě katastrální mapy se zákresem navržené stavby a sousedních staveb. Žadatel dále musí doložit vlastnická či jiná práva k pozemkům dotčeným stavbou, stanoviska správců sítí technického vybavení k existenci sítí a závazná stanoviska dotčených orgánů (např. MěÚ Třeboň, odboru životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny Správy CHKO Třeboňsko, orgánu památkové péče).
K žádosti o stavební povolení se připojí projektová dokumentace zpracovaná autorizovanou osobou dle přílohy č. 12 vyhlášky č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb. Žadatel musí dále doložit vlastnická či jiná práva k pozemkům dotčeným stavbou, stanoviska správců sítí technického vybavení k existenci sítí a závazná stanoviska dotčených orgánů (např. MěÚ Třeboň odboru životního prostředí, Správy CHKO Třeboňsko, Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje, územní odbor Jindřichův Hradec, orgánu památkové péče).
V případě územního souhlasu dokládá oznamovatel doklady dle § 15 vyhlášky č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení, veřejnoprávní smlouvy a územního opatření. Jedná se zejména o doložení vlastnického, nebo jiného práva k pozemkům dotčeným stavbou, stanovisek správců sítí technického vybavení k existenci sítí a závazných stanovisek dotčených orgánů. Dále je nutno k oznámení doložit jednoduchý technický popis záměru s příslušnými výkresy. Důležité je doložení souhlasů osob, které mají k sousedním pozemkům, nebo stavbám vlastnické nebo jiné právo, které může být záměrem dotčeno (sousedé, vlastníci pozemků, na kterých se stavba umisťuje, pokud nejsou žadatelem, správci sítí, kteří jsou stavbou dotčeni). Souhlasy musí být vyznačeny na situaci se zákresem navrženého záměru, musí být uvedeno jméno příjmení, datum narození a bydliště souseda a musí být vyjádřen jednoznačný souhlas bez podmínek.
K ohlášení stavby se připojí projektová dokumentace vypracovaná autorizovanou osobou dle přílohy č. 12 vyhlášky č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb. Žadatel dále musí doložit vlastnická či jiná práva k pozemkům dotčeným stavbou (souhlasy), stanoviska správců sítí technického vybavení k existenci sítí a závazná stanoviska dotčených orgánů (např. MěÚ Třeboň odboru životního prostředí, Správy CHKO Třeboňsko, v některých případech i orgánu památkové péče a Obecních úřadů v místě). Důležité je také doložení souhlasů osob, které mají k sousedním pozemkům, nebo stavbám vlastnické nebo jiné právo, které může být prováděním stavebního záměru přímo dotčeno. Souhlasy musí být vyznačeny na situaci se zákresem navrženého záměru, musí být uvedeno jméno příjmení, datum narození a bydliště souseda a musí být vyjádřen jednoznačný souhlas bez podmínek.
Žadatel může případně dokládat i další podklady dle konkrétních podmínek v území, proto je vhodné záměr nejdříve konzultovat se stavebním úřadem, který specifikuje, které doklady budou vyžadovány.
Pergola je dřevěná konstrukce bez střechy sloužící jako opora popínavých rostlin. Stavba pergoly nevyžaduje rozhodnutí ani jiné opatření vydávané stavebním úřadem. Stavba pergoly však může podléhat povolovacím režimům i dle jiných zákonů např. zákonu č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, v platném znění nebo zákon č. 20/1987 Sb., Zákon o státní památkové péči, v platném znění.
Stavba přístřešku nebo skladu zahradního nářadí o zastavěné ploše do 25 m2 a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderné zařízení, nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci. Z výše uvedeného je zřejmé, že posouzení stavby, zda vyžaduje některou s forem povolení, není zcela jednoduché, proto se doporučuje záměr konzultovat se stavebním úřadem. Stavba navíc může vyžadovat vydání rozhodnutí od jiných orgánů např. Agentury ochrany přírody a krajiny, Správa CHKO Třeboňsko nebo orgánu památkové péče.
Stavba přístřešku nebo skladu zahradního nářadí, která nesplní výše uvedené podmínky, vyžaduje územní rozhodnutí o umístění stavby a stavební povolení. V některých případech lze využít zjednodušujících postupů tj. územního posouzení a ohlášení stavby. Pro posouzení formy povolení stavby je podstatná zastavěná plocha stavby.
K žádosti o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby se dokládá předepsaná dokumentace zpracovaná autorizovanou osobou a doklady dle § 3 vyhlášky č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení, veřejnoprávní smlouvy a územního opatření. Základem je situace na podkladě katastrální mapy se zákresem navržené stavby a sousedních staveb. Žadatel dále musí doložit vlastnická či jiná práva k pozemkům dotčeným stavbou, stanoviska správců sítí technického vybavení k existenci sítí a závazná stanoviska dotčených orgánů (např. MěÚ Třeboň odboru životního prostředí, Správy CHKO Třeboňsko, orgánu památkové péče – MěÚ Třeboň, odbor územního plánování a stavebního řádu, oddělení územního plánování). V případě územního souhlasu dokládá žadatel doklady dle § 15 vyhlášky č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení, veřejnoprávní smlouvy a územního opatření. Jedná se zejména o doložení vlastnického nebo jiného práva k pozemkům dotčeným stavbou, stanovisek správců sítí technického vybavení k existenci sítí a závazných stanovisek dotčených orgánů. Dále je nutno k žádosti doložit jednoduchý technický popis záměru s příslušnými výkresy a souhlasy osob, které mají k sousedním pozemkům nebo stavbám vlastnické nebo jiné právo, které může být záměrem dotčeno (sousedé, vlastníci pozemků, na kterých se stavba umisťuje, pokud nejsou oznamovatelem, správci sítí, kteří budou stavbou dotčeni). Souhlasy musí být vyznačeny na situaci se zákresem navrženého záměru. K ohlášení se připojí projektová dokumentace dle přílohy č. 1 vyhlášky č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb, zpracovaná autorizovanou osobou. Žadatel dále musí doložit vlastnická či jiná práva k pozemkům dotčeným stavbou, stanoviska správců sítí technického vybavení k existenci sítí a závazná stanoviska dotčených orgánů (např. MěÚ Třeboň odboru životního prostředí, Správy CHKO Třeboňsko, v některých případech i orgánu památkové péče). K věci se doplňuje, že v některých případech lze územní souhlas a ohlášení stavby sloučit v jedno opatření stavebního úřadu, na sloučení není právní nárok. Žadatel může případně dokládat i další podklady dle konkrétních podmínek v území, proto je vhodné záměr nejdříve konzultovat se stavebním úřadem, který specifikuje, které doklady budou vyžadovány.
Stavba bazénu u rodinného domudle ustanovení § 79 stavebního zákona v některých případech nevyžaduje územní posouzení ani stavební povolení či ohlášení. Záměr a vyhodnocení jednotlivých parametrů stavby je však nutno předem konzultovat se stavebním úřadem.
Stavba studny podléhá územní rozhodnutí o umístění stavby dle § 76 a násl. stavebního zákona a stavebnímu povolení dle zákona o vodách. Územní rozhodnutí vydává obecný stavební úřad, kterým je MěÚ Třeboň, odbor územního plánování a stavebního řádu. Stavební povolení vydává vodoprávní úřad jako speciální stavební úřad, kterým je MěÚ Třeboň, odbor životního prostředí. Formulář žádosti o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby je k dispozici na všech stavebních úřadech a na webových stránkách Města Třeboň. K žádosti o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby se dokládá předepsaná dokumentace zpracovaná autorizovanou osobou a doklady dle § 3 vyhlášky č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení, veřejnoprávní smlouvy a územního opatření. Základem je situace na podkladě katastrální mapy se zákresem navržené stavby a sousedních staveb. Žadatel dále musí doložit vlastnická či jiná práva k pozemkům dotčeným stavbou, stanoviska správců sítí technického vybavení k existenci sítí a závazná stanoviska dotčených orgánů (např. MěÚ Třeboň odboru životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny Správy CHKO Třeboňsko, orgánu památkové péče – MěÚ Třeboň, odbor územního plánování a stavebního řádu, oddělení územního plánování a památkové péče) a hydrogeologický posudek ohledně možného ovlivnění sousedních vodních zdrojů.
Důležité novinky z radnice
Rada města Třeboně schválila využití Aktivity Parku pro dvě akce, které se uskuteční 31. května. Prvním z žadatelů je spolek Iniciativa Pivoňka, který žádá o prostory Aktivity Parku pro konání akce Český Pohár - Závody na Freestyle koloběžkách.Rada města Třeboně schválila pronájem parku na dobu od 8.00 do 16.00 za 5 tis. Kč. Spolek Iniciativa Pivoňka je pořadatelem akce ve spolupráci se společností Scootering s.r.o. Závody na Freestyle koloběžkách jsou určeny pro širokou veřejnost. Kategorie budou v profi třídě i úrovni amatérů, a to pro věkovou skupinu 9 až 18 let. Předpokládaný počet účastníků je odhadován mezi 80 až 100 osobami. K akci bude doprovodný program zaměřený pro rodiny s dětmi.
Druhým žadatelem jsou Slatinné lázně Třeboň, které žádají o prostory Aktivity Parku za účelem upořádání akce Buday Team - exhibice "It´s time to skate". Jedná se o jedinečnou show v podání českých skate and scoot mistrů. Exhibice se bude konat v době od 16.30 do 18.00. Akce bude součástí celodenního programu Slatinných lázní Otevírání lázeňské sezony 2025. Rada města Třeboně schválila výpůjčku i pro tuto akci.
Více informacíRada města schválila poskytnutí finančních darů pro dva sbory dobrovolných hasičů ve výši 20 tis. Kč. Prvním žadatelem o finanční podporu je SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Třeboň. Tento sbor žádá o poskytnutí finanční podpory na uspořádání akce Den otevřených dveří na hasičské stanici v Třeboni. Den otevřených dveří se bude konat 16. května 2025, členové hasičského sboru v rámci této akce předvedou historickou i současnou techniku, výstroj a výzbroj členů a ukázky práce hasičů. Od města Třeboně obdrží 10 tis. Kč.
Druhým žadatelem je SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Stará Hlína. Sbor žádá o poskytnutí finančního příspěvku na uspořádání akce Oslava 120. výročí založení SDH Stará Hlína. Akce se bude konat 17. května 2025. V rámci této akce se uskuteční slavnostní průvod s dechovou kapelou, kladení věnce k pomníku padlých, ukázky hasební techniky a setkání s představiteli okolních hasičských sborů. Od města putuje na akci dar ve výši 10 tis. Kč.
Více informací