Zprostředkování osvojení a pěstounské péče

Vyřizuje: Willfurthová Nikola, Bc. tel: 384 342 104, email: nikola.willfurthova@mesto-trebon.cz, č.dv.: 131

Poskytujeme poradenství zájemcům o náhradní rodinnou péči, osvojení či pěstounskou péči a  přijímáme žádosti o zařazení do evidence žadatelů o náhradní rodinnou péči.  V oblasti náhradní rodinné péče oddělení sociálně právní ochrany dětí rozhoduje o svěření dítěte do péče budoucích osvojitelů či pěstounů, přijímá písemný souhlas rodiče k osvojení dítěte.

Kurátorka pro děti, mládež 

Vyřizuje: Pechová Jana, Mgr. tel: 384 342 105, email: jana.pechova@mesto-trebon.cz, č.dv.: 133

Sociálně právní ochrana dětí:

Realizace opatření na ochranu dětí, včetně podávání návrhů soudu na omezení, zbavení nebo pozastavení rodičovské zodpovědnosti, na nařízení výchovných opatření, nařízení, prodloužení nebo zrušení ústavní výchovy, na rozhodnutí o splnění podmínky osvojení spočívající v tom, že rodiče neprojevují zájem o své dítě, na stanovení výživného na dítě svěřené do pěstounské péče nebo převzaté budoucím pěstounem, pomoc občanům se sepisováním návrhů na úpravu poměrů k nezletilým dětem pro dobu před rozvodem a pro dobu po rozvodu na zvýšení výživného

Sledování výkonu ústavní výchovy a ochranné výchovy(pravidelné návštěvy u dětí umístěných v zařízení pro výkon ochranné a ústavní výchovy a zároveň jejich rodičů).

Sledování vývoje dětí svěřených do výchovy jiných osob než rodičů.

Preventivní a poradenská činnostje zaměřena na děti, které mají výchovné problémy či se dopouští trestné činnosti.  Dětem i rodičům nabízíme zprostředkování odborné pomoci.  Děti dlouhodobě sledujeme. V případě nutnosti může být uloženo výchovné opatření (napomenutí, návrh na soudní dohled, návrh na nařízení ústavní výchovy apod.).

Sociálně právní a výchovné poradenstvíje poskytováno rodičům i dětem, těhotným ženám při řešení jejich rodinných, osobních a sociálních událostí. Poradenská pomoc při podávání návrhu k soudu, v případech návrhu na úpravu výchovy a výživy pro dobu před i pro dobu po rozvodu manželství, návrhu na zvýšení výživného, návrhu na úpravu styku rodiče s dítětem, návrhu na určení otcovství apod. Dále je rodičům poskytována pomoc při podávání návrhu na výkon rozhodnutí, zejména při neplacení stanoveného výživného.

Terénní sociální práce:šetření přímo na místech, kde nezletilé dítě žije (v rodině, ve škole). Šetření provádíme na základě podnětů policie, soudu, škol či na upozornění občanů či anonymních oznámení. 

Standardy kvality sociálně – právní ochrany dětí Třeboň

Orgány sociálně-právní ochrany dětí zajišťují ochranu práva dítěte na příznivý vývoj a řádnou výchovu, chrání jeho oprávněné zájmy a svoji činnost směřují k obnovení narušených funkcí rodiny a k zabezpečení náhradního rodinného prostředí.
Novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně – právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, (§ 9a, odst. 4) a vyhláška č. 473/2012 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o sociálně – právní ochraně dětí (§ 6 a příloha č. 1 vyhlášky), zavádějí do činnosti orgánů sociálně – právní ochrany dětí standardy kvality sociálně – právní ochrany dětí.
Příslušné ustanovení zákona o sociálně – právní ochraně dětí (§ 9a) vymezuje základní okruhy standardů, jimiž jsou postupy sociální práce s klienty a standardy personálního, organizačního a technicko – provozního zajištění této agendy. Součástí úpravy jsou i principy, na jejichž základě je ochrana práv dětí vykonávána.
Bližší vymezení standardů upravuje příloha č. 1 prováděcí vyhlášky č. 473/2012 Sb. Vyhláška popisuje celkem 14 okruhů standardů.
Kompletní znění standardů kvality sociálně - právní ochrany dětí je k dispozici u vedoucí Odboru školství a sociálních věcí MěÚ Třeboň v kanceláři č. 132.

Aktuální informace

Důležité novinky z radnice

Výběrová řízení na volná místa

Město Třeboň vyhlašuje výběrová řízení na dvě volná místa - referent(ka) stavebního úřadu a referent(ka) silničního správního úřadu. Podrobné informace zde Více informací

Životní podmínky 2025 – výběrové šetření v domácnostech - ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD

Životní podmínky 2025 – výběrové šetření v domácnostech - ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD
Český statistický úřad organizuje v roce 2025, každoroční výběrové šetření o životních podmínkách domácností v České republice pod názvem „Životní podmínky 2025“ (EU-SILC). Smyslem tohoto zjišťování je získávat dlouhodobě srovnatelné údaje o sociální a ekonomické situaci obyvatel v celkem 34 evropských zemích. Dalším cílem je získat data pro výpočet ukazatelů peněžní a materiální chudoby. Vlastní šetření proběhne v době od 1. února do 22. června 2025 prostřednictvím speciálně vyškolených tazatelů. Do šetření budou zahrnuty ty osoby, které mají ve vybraném bytě obvyklé bydliště. Terénní pracovníci zapojení do šetření se budou prokazovat oficiálním průkazem tazatele a zároveň průkazem zaměstnance ČSÚ nebo dokladem totožnosti. Totožnost tazatele je možné ověřit na webových stránkách ČSÚ. Ve všech fázích zpracování je zaručena anonymita zjištěných údajů a získaná data jsou důsledně chráněna.

Více informací