Analýza bezpečnostní situace v Třeboni z pohledu Městské policie

Z činnosti a poznatků Městské policie vyplývají základní rysy problematiky bezpečnostní situace ve městě a veřejného pořádku jako takového. 
Město Třeboň je svou velikostí řazeno mezi města menší jak z pohledu trvale žijících obyvatel, tak rozlohou. Od roku 2003 po zániku okresů je ovšem Třeboň správním střediskem pro široké okolí a s tím souvisí i jeho rozšířená správní činnost.
Hlavním charakteristickým znakem města Třeboň je však skutečnost, že se jedná o turisticky velice vyhledávané město s vysokou návštěvností turistů a jak z uplynulých let vyplývá, nejedná se již pouze o letní měsíce. Svým historickým i kulturním významem Třeboň přitahuje celoročně mnoho turistů jak z tuzemska, tak ze zahraničí a v letních měsících pak nápor turistů graduje.
Dalším charakteristickým rysem Třeboně je skutečnost, že se jedná o město lázeňské s vysokou tradicí lázeňství. Lázně Aurora a Berta, oboje v majetku města, celoročně poskytují léčbu tuzemským i zahraničním pacientům a tím zvyšují denně počet přítomných občanů.
Tyto dva základní prvky logicky přispívají ke skutečnosti, že v Třeboni se v sezóně, ale i mimo ní vyskytuje množství fakticky anonymních lidí a motorových vozidel, což láká osoby páchající různou trestnou činnost.
Z poznatků Městské policie vyplývá, že hlavně turisté a jejich majetek je často cílem pachatelů trestné činnosti. Dochází k vykrádání dlouhodobě, ale i krátkodobě parkující vozidel jak na parkovištích u hotelů, lázní či penziónů, tak i přímo v centru města a jeho bezprostředního okolí. Zde je myslím na místě připomenout, že zdaleka ne všichni poškození jsou následně ochotni útok na vlastní majetek řešit oficiálním podáním oznámení na PČR. Koncentrace trestných činů se soustředí hlavně na turisticky nejsilnější měsíce v době letní sezóny. V těchto měsících jsou na denním pořádku oznámení o ztrátách peněženek či zavazadel s tím, že sami poškození většinou neví, zda byli okradeni či zda jde pouze o ztrátu. Skutečností je, že hlavně v centru města, jeho obchodech, restauracích či kulturních zařízeních dochází k okrádání turistů a přes nejrůznější přijatá opatření není v silách strážníků zajistit bezpečnost občanů před podobnými jevy.
Po realizaci kamerového systému v centru města a na kruhové křižovatce coby nevýznamnější křižovatce v Třeboni spojující hlavní dopravní průtahy městem se jako riziková oblast jeví dopravní spojnice mezi centrem města a výpadovkami na České Budějovice, Jindřichův Hradec a Prahu. Tato spojnice protíná podstatnou část města včetně vilových čtvrtí a panelovými sídlišti a tyto oblasti jsou v současné době z pohledu bezpečnosti a veřejného pořádku nejrizikovější. Dochází zde k vloupání do aut parkujících u hotelů, penzionů či restaurací, dochází zde k narušování veřejného pořádku v denních i v nočních hodinách, dochází ke krádežím kol. Jako silně riziková se jeví oblast kolem kulturního a kongresového centra Roháč v ulici Na sadech a ve Vrchlického ulici, kde ve večerních a nočních hodinách je silný pohyb občanů a je zde v době konání kulturních akcí velký počet zaparkovaných vozidel. Tato se stávají terčem pachatelů vloupání. Stejně riziková se jeví oblast Palackého náměstí a následných ulic Svobody a Táboritská, kde je velké množství obchodů, parkovišť a restaurací. Zde dochází k narušování veřejného pořádku formou opilství, vandalství, dochází zde k poškozování majetku případně k vloupání do zaparkovaných vozidel.  Takřka denně jsou zde zaznamenány pohyby podezřelých osob, o kterých je již z minulosti známo nebo které svým chováním vzbuzují podezření, že do Třeboně přijeli za účelem páchání trestné činnosti s tím, že Třeboň je pro ně s ohledem na množství turistů a lázeňských hostů "zajímavá". 
 
Jsme přesvědčeni, že rozšíření kamerového systému podstatně ovlivní bezpečnostní situaci a veřejný pořádek ve městě. Pořízením dalších kamer chceme za podmínek daných zákonem udělat maximum pro bezpečnost občanů a jejich majetku i pro výrazné zlepšení veřejného pořádku v problematických lokalitách města Třeboň.

Aktuální informace

Důležité novinky z radnice

Muzeum města Třeboně se připravuje na znovuotevření

Město Třeboň se pustilo v průběhu roku 2024 do rekonstrukce budovy č. p. 1 na Masarykově náměstí. V budově staré radnice sídlilo Muzeum města Třeboně, které pro město provozuje Spolek přátel Třeboně. Před rekonstrukcí bylo potřeba vše pečlivě zabalit, vypůjčené exponáty vrátit vlastníkům a odstěhovat do náhradních prostor vše, co rekonstrukci překáželo. Spolek přátel Třeboně našel své náhradní ubytování v nebytových prostorách budovy Domu s pečovatelskou službou, který se spolku zalíbil natolik, že tam již zůstal natrvalo.

Rekonstrukci máme úspěšně za sebou, a tak se začalo postupně pracovat na návratu života do budovy č. p. 1. V druhém patře vznikla nová Galerie města Třeboně, která nyní hostí výstavu Třeboňský odkaz. 

V muzeu je již také živo, jelikož zde finišují práce na znovuotevření muzea. Město ve spolupráci se spolkem vybrali exponáty k výpůjčkám a uzavřely se smlouvy k tomu určené. Vzniká zde i zcela nová expozice věnovaná historii lázeňství. Pro instalaci vypůjčených exponátů bylo krom smluv o výpůjčkách rovněž zajistit pojištění pro jejich transport. Rada města v rámci tohoto jednání schválila smlouvu pro jednorázové pojištění na tuto oblast.

Zároveň bychom vás rádi tímto pozvali na slavnostní otevření Muzea města Třeboně, které se uskuteční 14. května od 17.00 v budově Muzea a Galerie města Třeboně v č. p. 1.  

Více informací

Třeboň žádá o dotaci pro klubovnu v DPS

Rada města schválila podání žádosti o dotaci z dotačního titulu Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Obec přátelská rodině a seniorům. Uvedený dotační program je zaměřen na podporu budování komunity a sousedského života v obci. Cílem je podpora mezigeneračního propojování jak dětí, mladistvých, dospělých, tak i seniorů a osob se zdravotním postižením.

V rámci projektu by došlo k modernizaci a zútulnění klubovny v budově DPS Chelčického 2. Tato klubovna je v současnosti využívána různými spolky pro svou činnost, ale také seniory z okolních DPS i na akce v rámci Projektu Senioři. Nově by byl prostor zpřístupněn také dětem a dospívajícím nebo maminkám s malými dětmi. V případě úspěšné žádosti bude projekt zrealizován do konce tohoto roku a určitě vás o něm budeme informovat.

Více informací

Třeboň získala podporu od Nadace Jihočeské cyklostezky

Radní města schválili přijetí grantu od Nadace Jihočeské cyklostezky ve výši 15 tis. Kč. Peníze jsou určeny na realizaci projektu Třeboňská šlapka 2025. Město Třeboň je jedním ze zakladatelů a dlouholetým partnerem nadace. Cílem nadace je koordinace a podpora cyklistiky v Jihočeském kraji a mezi její hlavní činnosti patří správa a údržba stávajících cyklostezek, jejich prodlužování a podpora vzniku nových úseků, údržba a obnova značení, instalace mobiliáře na cyklostezky, vydávání cyklomap atd.

Třeboňská šlapka je tradiční cyklistická jarní akce k zahájení cyklistické sezóny Letošní ročník se uskuteční v sobotu 17. května. Tentokráte navíc nepůjde o zahájení cyklosezóny jen na Třeboňsku, ale díky dohodě s nadací půjde o zahajování pro celý Jihočeský kraj.

Na tuto událost vás srdečně zve město Třeboň.

Více informací