Návrh na ocenění za záchranu života

Záchrana tonoucích osob dne 2. ledna 2009

Dne 2. ledna 2008 v 13.48 hodin přijala operátorka Městské policie Třeboň na tísňovou linku 156 oznámení, že se na Opatovickém rybníku prolomil led se dvěma osobami, které volají o pomoc. Po přijatém oznámení vyjela hlídka Městské policie na místo a zároveň byla vyrozuměna PČR Třeboň a Hasiči. Na místě strážníci zjistili, že cca 100 m od břehu rybníka se do vody propadla mladá dívka, kousek od ní leží na ledu mladík.

Strážník Městské policie Třeboň Pavel Šedivý se okamžitě vydal na led a doplazil se až k místu, kde se dívka držela ledu. Zhruba osm metrů před dívkou se začal rovněž propadat do vody, proto zůstal ležet na místě a pokoušel se o záchranu dívky pomocí autolana. Vytáhnout dívku se ovšem nedařilo. Dívka ztrácela síly a hrozilo její potopení pod led, proto zhruba 20 minut řešil situaci tím, že udržoval s dívkou kontakt i za cenu vlastního nebezpečí, slovně jí povzbuzoval a udržoval při vědomí až do příjezdu hasičů.

Po jejich příjezdu se zasahující hasič při pokusu o záchranu dívky skutečně do vody propadl. V té chvíli se na místo naštěstí dostavil i pan Hlaváček, který celou situaci viděl ze břehu, pohotově jej napadlo vzít loď a po ledu i s lodí vyrazil na místo události. Dívku z vody do lodě vytáhl, poté strážník Šedivý pomocí lana vytáhl z vody zasahujícího hasiče a následně byla poskytnuta pomoc i mladíkovi, který celou dobu ležel na ledu.

Z celé události bych chtěl ocenit svého podřízeného strážníka Šedivého za zákrok i za cenu ohrožení vlastní osoby a zároveň rozvahu a taktiku, jakou zvolil. Dále bych chtěl ocenit pohotový a v celé dramatické situaci rozhodující zákrok pana Hlaváčka, který rovněž nedbal vlastního nebezpečí a maximálně se při záchraně pro něho neznámé osoby angažoval.


Vladimír Školka
Vrchní strážník
Městská policie Třeboň


 

Aktuální informace

Důležité novinky z radnice

Výběrové řízení - referent(ka) sociálních věcí - SPOD
Aktuality (147)

Výběrové řízení - referent(ka) sociálních věcí - SPOD

Město Třeboň opakovaně vyhlašuje výběrové řízení na pozici referenta/referentky sociálních věcí - sociálně právní ochrana dětí. Podrobné informace zde Více informací
Kácení a ořezy stromů
Aktuality (147)

Kácení a ořezy stromů

Upozorňujeme občany, že do 20. prosince 2022 bude na Naučné stezce zdraví Třeboň na Hrádečku probíhat kácení a ořezy stromů. Žádáme proto občany o omezení vstupu do této oblasti po dobu prací, případně o zvýšenou opatrnost při pohybu v této lokalitě.

Děkujeme za pochopení!

Více informací
Obnova památek v Třeboni podpořených z rozpočtu Jihočeského kraje v roce 2022
Aktuality (147)

Obnova památek v Třeboni podpořených z rozpočtu Jihočeského kraje v roce 2022

Před koncem roku 2022 můžeme bilancovat provedené obnovy kulturních památek, které jsou ve vlastnictví města Třeboně a byly realizovány z vlastních finančních prostředků města a z dotačních programů Jihočeského kraje.

Z dotačních programů Jihočeského kraje byly podpořeny tyto opravy:

Restaurování jižní fasády Novohradské brány s hradební zdí – I. etapa

Oprava výklenkové kapličky sv. Jana Nepomuckého v Břilicích

Oprava hřbitovní zdi na hřbitově sv. Alžběty

Více informací