Rovinatá krajina Třeboňska je unikátní oblastí, ve které se zachovali tradiční přírodní hodnoty a lidskou rukou byly vytvořeny hodnoty nové. Na mnoha místech lze hovořit o harmonické krajině, kde i v dnešní době jsou lidské aktivity v rovnováze s přírodou.
Geologické podloží
Nerostné bohatství Třeboňska spočívá v kvalitních ložiscích štěrkopísku (mocnost je až 30 m). Mimo tuto surovinu se na Třeboňsku těžila a dosud ještě těží rašelina, v současné době využívána především pro lázeňství a také v zahradnictví.
Hydrologie
Asi málokde najdeme tolik rybníků na tak malém území. Třeboňsko pokrývá okolo 500 rybníků, z nichž většina byla vybudována v 16. století mistry rybníkářství - Štěpánkem Netolickým, Jakubem Krčnínem z Jelčan a Sedlčan a Mikulášem Ruthardem z Malešova. Největším rybníkem v ČR je pak Rožmberk o rozloze vodní hladiny 489 ha. Dalšími významnými rybníky jsou Svět, Opatovický, Velký Tisý, Staňkovský a Hejtman. Vodáci pak ocení projížďku po řece Lužnici. Mimo rybníky a řeky jsou zde i umělé kanály Nová řeka (13,5 km) a Zlatá stoka 47 km) svědčící o řemeslném umu našich předků.
Fauna
Příroda Třeboňska je bohatá na bezobratlé (např. motýly, vážky), ve střední Evropě vzácné druhy ryb, obojživelníky a ptáky, zejména pak vodní. Zdejší vodní plochy se na podzim stávají útočištěm migrujících ptáků, kdy se zde zdržuje 10 - 20 000 exemplářů. Mezi ptáky, které zde nejspíše potkáte, musíme zařadit především volavky. Přélétne-li vám nad hlavou velký dravec, může to být orel mořský.
Flóra
Z hlediska botaniky je Třeboňsko významné výskytem vodomilných rostlin. Některé ze 400 ohrožených druhů, které zde rostou, můžeme najít i na suchomilných písčitých stanovištích.
Milovníci turistiky, historie a přírody – zvláště starých a památných stromů určitě ocení nového turistického průvodce Trasy za stromy a památkami Třeboňska, který funguje na internetových stránkách www.stromytrebonska.cz. Prozatím je navrženo šest tras: Světská, Opatovická, Chlumecká, Rožmberská, Lutovská a trasa za třeboňskými stromovými pamětníky. Návštěvník těchto stránek získá přehled o starých a památných stromech,jejich historii a oblastech, v nichž žijí. 
Ochrana přírody
Třeboňsko bylo roku 1977 vyhlášno biosférickou rezervací v rámci programu Člověk a Biosféra  MAB UNESCO. A od roku 1979 je většina správního obvodu Třeboně součástí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Dále bylo na Třeboňsku vymezeno množství maloplošných zvláště chráněných území a lokalit chráněných Ramsarskou úmluvou a sítí NATURA 2000. Pokud se budete chtít dozvědět více, navštivte stránky CHKO Třeboňsko www.trebonsko.nature.cz  či expozici Domu přírody Třeboňska www.dumprirody-trebonska.cz .

Aktuální informace

Důležité novinky z radnice

Třeboň daruje finance Nadaci Jihočeské cyklostezky

Rada města schválila návrh na poskytnutí finančního daru ve výši 10 tis. Kč pro Nadaci Jihočeské cyklostezky. Město Třeboň je jedním ze zakladatelů a dlouholetým partnerem této nadace. Cílem nadace je koordinace a podpora cyklistiky v Jihočeském kraji a mezi její hlavní činnosti patří správa a údržba stávajících cyklostezek, jejich prodlužování a podpora vzniku nových úseků, údržba a obnova značení, instalace mobiliáře na cyklostezky, vydávání cyklomap atd. Finanční dar bude použit na výše uvedené činnosti nadace.

Více informací

Cena pro Třeboň a s ní spojený dar pro hospic

Město Třeboň získalo v soutěži PRESTA – prestižní stavba Jižních Čech ocenění INSPIRA hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina Kuby, které bylo uděleno stavbě „Rozšíření wellness centra lázní Aurora“ – vekovní wellness. Za získání tohoto ocenění přísluší městu Třeboň odměna ve výši 20 tis. Kč. Tyto finanční prostředky byly poukázány na účet města Českým svazem stavebních inženýrů, který soutěž zaštiťuje. Vedení města Třeboně navrhlo darovat celou částku společnosti Hospicová péče sv. Kleofáše, o.p.s. na podporu celoroční činnosti společnosti. Krom standardně poskytovaných dotací města pro hospic je toto další snaha o posílení financí do oblasti sociálních služeb. Rada města schválila převod finanční částky hospici a zároveň uzavření darovací smlouvy.

Město Třeboň nezískalo  v soutěžní přehlídce PRESTA Jižní Čechy pouze ocenění INSPIRA. Tato soutěž podporuje rozvoj stavebnictví v jihočeském kraji, zdravou rivalitu, soutěživost, a ukazuje kvalitní a hospodárně navržené stavby, dobrá architektonická, technická a technologická řešení stavebního díla. Soutěž probíha tradičně každé dva roky. Letošní XII. ročník soutěže prezentoval stavby dokončené v jižních Čechách v letech 2020-2022.

Čtyřicet přihlášených staveb, které byly rozděleny do několika soutežních kategorií. Stavby hodnotila porota složená z dvanácti zástupců vyhlašovatelů soutěže. Nejlépe hodnocené stavby v jednotlivých kategoriích získaly titul "PRESTA - prestižní stavba jižních Čech" za roky 2020-2022. Město si odnáší Prestu za projekt Rozšíření saunového provozu a wellness služeb – Saunový svět. Dalším oceněným z Třeboně byla Zámecká lékárna, které porota takto vyslovila svůj obdiv.

Více informací

Plánovaná oprava chodníků v Třeboni

Rada města Třeboně schválila rozpočtové patření, kterým se posílila o částku 400 tis. Kč položka rozpočtu města určená na opravy chodníků. Na základě připomínek občanů na stav chodníku v ulici Třebízského před autobusovou zastávkou Třeboň – Lázně Aurora vzešel požadavek na jeho opravu. Jelikož na stávající úsek z litého asfaltu v délce cca 45 m navazují z obou stran dlážděné chodníky, nabízí se provedení povrchu i tohoto úseku ze zámkové dlažby. Cena za tuto opravu byla stanovena dle průzkumu trhu na částku necelých 200 tis. Kč včetně DPH. Stejně tak je zvažováno ještě provedení  oprav zpevněných ploch u nově pořízených WC v Novohradské ulici, byla položka posílena tak, aby byla dostatečná pro obě tyto plánované opravy.

Více informací