25. 11. 2019

3. mateřská škola Jeronýmova chce zlepšit předškolní vzdělávání prostřednictvím dotace

Krásný projekt zaměřený na předškolní vzdělávání dětí předložila zřizovateli tedy městu 3. MŠ Třeboň. Školka by si ráda pořídila zahradní domek s kuchyňkou a ponky, vysadila popínavé rostliny, postavila vrbové iglú a tunel a jako třešinku na dortu výsadbu stromů a keřů typických pro naši krajinu. Detailní žádost přibližuje záměr projektu. V prostorách dětské kuchyňky budou dětem k dispozici výhradně přírodní materiály. Děti tak budou mít možnost poznávat přírodniny a seznamovat se s přírodními strukturami. Venkovní učebna jim usnadní poznávání jehličnatých stromů a jejich plodů. Druhá část zahradního domku bude využita jako “praktická studovna“, kde budou dětem k dispozici obrázkové encyklopedie k určování rostlin a poznávání hmyzu, lupy a názorné obrázky. Boční strana zahradního domku bude určená a přizpůsobená pro výsadbu popínavých rostlin. Děti tak budou moct sledovat celý proces od klíčení semínek až po sklizení plodů rostlin (například okrasných fazolí), které pak mohou využívat ve venkovní kuchyňce ke hře.  Na tento zahradní domek bude navazovat vrbové iglú, jehož prostor bude sloužit pro volnou hru dětí.. Poskytne stín a relaxační zónu nejen v horkých letních dnech. Vrbové prvky umožní pozorovat změny rostliny v průběhu ročních dob. Závěrem se do projektu vložila poslední část, která obsahuje výsadbu stromů a keřů domácího původu. Výsadba především jedlých druhů plodin keřů a stromů dá prostor pro získání poznatků o užitečnosti a využití plodů a o významu stromů a rostlin pro čištění vzduchu a vytvoření domova pro drobné živočichy a ptactvo.

„Ředitelka školky by ráda projekt zrealizovala díky dotaci od Ministerstva životního prostředí pro oblast environmentální prevence. Podpora poskytne 85 % a zbylých 15 % je spoluúčast, kterou si uhradí školka sama ze svého rezervního fondu. Mateřinka musí mít radou města schváleno, že smí předložit žádost o dotaci na ministerstvo. Budeme doufat, že žádost bude vysoce hodnocena a kladně vyřízena,“ doplnila informaci o schváleném materiálu místostarostka Jana Grammetbauerová.