Vyvěšeno: 18. 01. 2021

Pozvánka na 17. jednání Zastupitelstva města Třeboně dne 25.01.2021

Přiložený soubor: pozvanka.pdf

Prodloužení nájmu pro Dům přírody Třeboňska

Radní města Třeboně schválili na svém prvním lednovém jednání prodloužení nájmu pro Dům přírody Třeboňska, který sídlí v zámeckém areálu spadajícím do majetku Národního památkového ústavu. Expozice Domu přírody Třeboňska tak bude v prostorách Třeboňského zámku sídlit další tři roky. Pro ty, co neznají Dům přírody, můžeme sdělit, že se jedná o zajímavou možnost zastavení v Třeboni. Naleznete zde stálou expozici Krajina a lidé. Umožní vám nahlédnout hlouběji do historie a přírody zdejšího kraje a vyzkoušet zábavně-naučné aktivity pro malé i velké. Naleznete zde informace z oblasti rybářství, lázeňství, přírodopisu a dějepisu, které jsou tematicky spojené s Třeboní v zajímavé formě prezentace pro všechny věkové kategorie.

Vyvěšeno: 11. 01. 2021

Třeboň se stará i o lidi bez domova

Většina měst řeší otázku bezdomovců a město Třeboň není výjimkou. Dlouhodobě řešíme dvě osoby bez domova tím, že každému pronajímáme bezúplatně přístřešek. První osoba má takto bydlení zajištěno v maringotce, která je v majetku města a druhá osoba bez domova může využívat obytnou buňku rovněž z městského majetku. „Eliminujeme tímto ohrožení zdraví bezdomovců a pomáháme jim řešit těžkou životní situaci. Radní města svým rozhodnutím umožní použít zmíněná přístřeší po dobu jednoho roku.“ doplnila informaci místostarostka města Jana Grammetbauerová.

Vyvěšeno: 11. 01. 2021

Třeboň žádá kraj o dotace na obnovu památek

Radní města Třeboně na svém prvním lednovém jednání schválili podání žádostí o dotace Jihočeského kraje zaměřené na obnovu kulturního dědictví. Předmětem žádostí bude restaurování opony v divadle J. K. Tyla a kovový kříž na hřbitově v Třeboni.

Historická opona divadla J. K. Tyla je vlivem špatného stavu plátna spouštěna pouze minimálně. Stav malované opony byl posouzen odborníky z Národního památkového ústavu a odbornou restaurátorkou. Obě expertní posouzení se shodují na nutnosti provedení udržovacího restaurátorského zásahu pro zachování opony a obnovení její funkčnosti. Opona byla vytvořena v roce 1871 malířem Františkem Skálou z Písku.

„Restaurování bylo rozděleno do dvou etap. Loni jsme úspěšně žádali o první etapu oprav, kdy se provedla oprava konstrukčního poškození na rubové straně opony a navíjecí válec. Letos bychom rádi obnovili malovanou lícovou stranu.“ doplnila informaci místostarostka Jana Grammetbauerová. Pokračování oprav opony je dle odborného odhadu odhadnuto na částku 345 tis. Kč z toho se město bude na částce podílet cca 138 tis. Kč a zbytek by pokryla dotace, pokud ji od kraje město získá.

Dalším předmětem, který se město pokusí v tomto roce zrekonstruovat, je kovový kříž na hřbitově v Třeboni. Jde o umělecké dílo nacházející se v centrální části areálu hřbitova sv. Alžběty proti vstupu do kaple. Celková výška kříže s kovovou plastikou Ježíše Krista včetně podstavce a soklu činí 5 metrů. Obnova bude spočívat v práškovém otryskání celé památky, provedení ochranného zinkového nástřiku kovových částí a konzervačních nátěrech a zlacení. Oprava se bude týkat i kamenného soklu. Předpokládané celkové výdaje na restaurování kříže jsou ve výši 260 tis. Kč, z toho by dotace pokryla 100 tis. Kč a město by dofinancovalo 160 tis. Kč.

Časopis POVZBUZENÍ

Elektronický časopis Povzbuzení, v němž nejen senioři, ale i jejich opatrovníci a ošetřující, rodinní příslušníci i přátelé najdou nejen slova naděje a útěchy, ale také spoustu zajímavostí, tipů, rad, aktivit, receptů. Časopis je pro všechny zdarma, vychází pouze elektronicky a má pomoci v těchto pro všechny nelehkých dnech

Přiložený soubor: Povzbuzeni-2021-02.pdf