07. 02. 2020

Revitalizace zeleně na hřbitově sv. Alžběty v Třeboni pokračuje

Od roku 2017 probíhá na hřbitově sv. Alžběty v Třeboni revitalizace zeleně, která je spolufinancována městem a dotací z Operačního programu Životní prostředí – Ochrana  a péče o přírodu a krajinu – Zlepšení kvality prostředí v sídlech. První etapa revitalizace zahrnovala především kácení a nové výsadby a byla kompletně zrealizována v roce 2017. Následně se započalo s péčí o nově vysazené dřeviny. Letos začne druhá etapa, která bude opět obsahovat kácení a následnou výsadbu nových dřevin. Na posledním jednání rady města byl schválen dodatek ke smlouvě, který upravuje cenu prací a to směrem dolů o částku necelých 45 tis. Kč. Důvodem je původně plánované pokácení lísek za hřbitovní zdí. Tyto lísky jsou ale vzrostlé, oddělují bytovou zástavbu od hřbitova a v letních měsících tvoří příjemný stín, tudíž budou na místě ponechány. Další úspory se dosáhlo díky použití kvalitního materiálu opěrných kůlů pro nově vysazené stromy. Tyto kůly byly plánované s životností na tři roky, avšak materiál a konstrukce je vysoce kvalitní a bude svou funkci plnit i nadále, tudíž není třeba výměna.

„Vymínili jsme si ještě jednu změnu a to termínovou, kdy dle původních plánů mělo dojít ke kácení a výsadbě v listopadu tohoto roku. Kácení jsme přesunuli na jaro, jelikož by vycházelo na období Památky zesnulých, kdy je na hřbitovech vysoká frekvence lidí a kácení by narušovalo pietu,“ doplnila změnu v projektu místostarostka Jana Grammetbauerová.