25. 11. 2019

Tradiční Anifilm bude příští rok v Liberci

Tradiční festival Anifilm, mezinárodní festival animovaných filmů, hostila lázeňská Třeboň 10 let od roku 2010, kdy odešel Anifest do Teplic. Tehdy požádal starosta Váňa pana Slavíka a pana Rychetského, zda by neuspořádali v Třeboni “konkurenční“ festival Anifilm. To se podařilo a začala se psát nová historie festivalu animovaných filmů v Třeboni.

Letošní ročník Anifilmu byl asi zatím pro určitou dobu ve městě poslední. „Mrzí nás, že pořadatelé Třeboň opouštějí. Byli zde zástupci organizátorů festivalu v osobě jeho ředitele Tomáše Rychetského na posledním jednání v pondělí 18. listopadu. Nabídli jsme jim obvyklé prostory ve městě i obvyklý příspěvek. Ten byl letos oproti minulým letům ve výši 400 tis. Kč o 100 tis. Kč vyšší. Ovšem s další podporou, například že v lázních jim zajišťovali rauty, některé prostory ve městě měli bezplatné, se dá říci, že celková podpora festivalu ze strany města Třeboně byla kolem 750 tis. Kč.“ sdělila místostarostka Jana Grammetbauerová. Ale i přesto se bude příští rok festival konat jinde, konkrétně v Liberci. „Pořadatelé nám sdělili, že by potřebovali dofinancovat částku ve výši tří milionů korun. To si ovšem jako město nemůžeme dovolit. Také nás pan Rychetský informoval, že ani Jihočeský kraj neslíbil festivalu navýšení podpory. Nabídli jsme jim opět kolem deseti krásných prostor, například Divadlo J. K. Tyla, kino, centrum Roháč, oproti letošku také zrekonstruovanou budovu základní umělecké školy, sál v Lázních Aurora, II. Patro domu č. p. 1, sál v restauraci Beseda nebo prostory v Domě Štěpánka Netolického.“ uvedla místostarostka Grammetbauerová. O využití částky 400 tis. Kč pro festival bude rozhodovat městské zastupitelstvo. „ O tom, zda budeme ve městě hostit jinou podobnou akci, je v tuto chvíli předčasné hovořit,“ dodala místostarostka.